JES’ler Menderes Nehri’ni öldürdü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

JES’lerin yarattığı çevre ve sağlık sorunlarına dikkat çeken AYÇEP Sözcüsü Mehmet Vergili, santrallerde ortaya çıkan akışkanların Menderes Havzası’nda tarımsal faaliyetlerde kullanılan Menderes Nehri’nin bağlantı kollarına boşaltıldığını ve nehri kirlettiğini söyledi

Aydın kenti ve ilçelerinde peş peşe kurulan Jeotermal Enerji Santralleri (JES) sonucu Menderes Havzası toprağından insanına kadar olumsuz yaşam koşullarının tehdidi altında. Aydın, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca Türkiye’de yapılması planlanan JES’lerin yüzde 80’inin yapılacağı kent olarak belirlenmiş durumda. Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) Sözcüsü Mehmet Vergili, JES’lerin kurulumunda yaşam alanlarının göz ardı edilmesinin yarattığı sorunlara dair değerlendirmelerde bulundu. JES’lerin halk için bir sağlık problemi olduğunu dile getiren Vergili, “2014’te Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı verilere göre, Türkiye’de kanserden dolayı yaşanan ölüm oranları yüzde 18 arttı. Aydın özelinde ise yüzde 44 civarında bir artış yaşandı” diye konuştu.

JES’leri istemiyoruz!

Bozdağ, Nazilli ve Kuşadası ilçelerinde yeni JES kuyularının açılmak istendiğini vurgulayan Vergili, şirketlerin doğayı talan etmeye devam ettiklerini söyledi. Halkın JES firmalarına karşı kazandığı davalara karşı şirketlerin boş durmadığını aktaran Vergili, kentte şuan 27 JES santrallerinin var olduğuna dikkat çekti. Vergili, kuyularda ortaya çıkan akışkanların Menderes Nehri’nin bağlantı kollarına boşaldığını söyledi. Akışkanların boşaldığı bağlantı kollarının Menderes Nehri’ne karıştığını aktaran Vergili, “Menderes Nehri Türkiye’nin en kirli nehri haline geldi. Ağır metallerden dolayı sular kullanılamaz halde. İnsanlar mecburen kullanıyor. Aynı zaman Menderes Nehri’nin sularıyla domates, biber, çilek gibi birçok meyve ve sebze de yetişiyor. Yani ne yerseniz yiyin ağır metal suda olunca sıkıntı var. İncirde zaten JES’lerden dolayı verim düştüğü için fiyatlar fırladı” dedi. AYÇEP üyesi Şermin Çetin ise, “Kenkipaş firması sürekli Aydın’da JES kuyusu açmak istiyor. Bizler onlara karşı davaları kazandıktan sonra bu sefer yine başka yerden uğraşıyorlar. İncir, zeytin ve doğa yok oluyor. Aydın’daki İnsanlar sürekli başka ilçelere şehirlere gidiyorlar. Biz JES ve Santral istemiyoruz. Aydın zeytin, incir ve güzel mis gibi kekik kokuları ile balı ile zeytini ile güzel koksun istiyoruz. O yüzden JES’leri köyümüzde istemiyoruz.” ifadesinde bulundu.

MA 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR