‘Kayıp çocuklar’ için açıklama: Sağlık Bakanlığı sorumlu

Depremlerin ardından kayıp olan çocukların durumu belirsizliğini korurken, Afet-Çocuk Sivil Koordinasyon Ekibi yaptığı açıklamada, kayıp çocuklardan Sağlık Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu belirtti

Mereş ( Maraş) merkezli yaşanan depremlerin ardından aileleri olmayan ya da ailelerinin ulaşamadığı depremzede çocuklara ne olduğu ile ilgili tartışmalar sürüyor. Depremlerin ardından İHH ve tarikatlara verildiği ortaya çıkarken çocukların durumunu yakından takip eden Afet-Çocuk Sivil Koordinasyon Ekibi, depremlerin 51’inci gününde akıbeti hala belli olmayan çocukların olmasına dikkati çekti.

Sağlık Bakanlığı sorumlu

“Akıbeti hala belli olmayan çocukların olması karşısında endişeli ve öfkeliyiz” denilen açıklamada, resmi kurumların sorumluluğuna dikkat çekilerek, “Depremin ilk gününden bu yana yaptığımız izleme ve takip çalışmaları gösteriyor ki; çocukların yakınları ile bağlarının kopmasında, ‘kayıp’ haline gelmelerinde, ‘kimliği belirlenemeyen’ şekilde hastanelerde refakatsiz kalmalarında Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğu büyük” denildi.

Bebek 4 şehir dolaştırıldı

Açıklamalarında takip ettikleri bir olaya da yer veren ekip durumu şöyle paylaştı: “Kayıp bir bebeğin bulunma süreci: Baba, bebek A’yı 4 şehirdeki hastanelerde aradıktan sonra, İstanbul’da bir hastanenin yoğun bakım servisinde buldu. Bebeğin sevk edilmesi gerektiği söylendi ancak nereye sevk edileceğine dair bilgi verilmedi. Bebek A, enkazdan çıkarılıp babası ile birlikte hastaneye kaldırıldı. Bebeğin ilk müdahalesi babasının yanında yapıldı.

Sağlık Bakanlığı’na soruyoruz;

*Bebek A, kimlik bilgilerini babadan almak mümkün olduğu halde, nasıl ve neden ‘kimliği belirlenemeyen’ olarak sevk edildi?

*Bir bebek 1248 km uzaktaki bir hastaneye kayıt tutulmadan nasıl sevk edilebildi?

*Adıyaman’a yakın şehirlerdeki hastaneler afet durumlarında hizmet verecek niteliğe ve kapasiteye sahip değil mi?”

HABER MERKEZİ

 

#Kayıp #çocuklar #için #açıklama #Sağlık #Bakanlığı #sorumlu

EN SON EKLENENLER