‘Kendi toprağımızda çalıştığımız için mutluyuz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hava sıcaklığının 50 derecenin üstünde hissedildiği Silopiya’da sabahtan akşama kadar çalışmak zorunda olan inşaat işçilerinden Mehmet Oral, ‘Sıcak da olsa kendi toprağımızda çalıştığımız için mutluyuz’ dedi

Şırnex’ın (Şırnak) Silopiya (Silopi) ilçesinde 50 derecenin üstünde hissedilen hava sıcaklığında çalışmak zorunda kalan işçilerden mehmet Oral, “Metropollerde anadilimizde müzik dinlediğimiz vakit bile sürekli endişe duyuyoruz. Sıcak da olsa kendi toprağımızda çalıştığımız için mutluyuz” dedi. Halkın zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadığı ve evlerindeki klimaların altında vakit geçirdiği kentte, bunaltıcı havaya en çok maruz kalan inşaat işçilerini en çok zorlayan noktaların başında , sabahın erken saatlerinde iş başı yaparken aşırı bir şekilde ısınan demirleri kalıplara yerleştirmek oluyor. Şantiye alanındaki tozun sürekli ısınan hava ile birleşmesi ile sık sık işlerine ara vermek zorunda kalan kalıpçı, elektrikçi, boyacı, döşemeci işçilerin birlikte sohbet ettikleri ve dinlenebildiği tek zaman yemek için verilen öğlen arası.

‘Anadilimde müzik dinlediğimde bile endişeleniyordu’

Günde ortalama 8 saat çalışan işçiler, kullandıkları çekiçler ile kentteki sessizliği bozarken, kavurucu sıcaklardan korunmak için şapka takıp bol su tüketiyor. 20 yıldır aynı işle uğraşan işçilerden Mehmet Oral, eskiden Türkiye metropollerinde çalıştığını, artık sadece Şırnex ve ilçelerinde çalıştığını belirtti. Metropollerde anadilinde müzik dinlediği vakit bile sürekli endişe duyduğuna dikkat çeken Oral, “Sıcak da olsa kendi toprağımızda çalıştığımız için mutluyuz” dedi.

‘Kardeşlerimi düşündüğümde sıcağa katlanıyorum’

18 yaşındaki inşaat işçilerinden Adem Yavi babasını erken yaşta yitirmesinden dolayı inşaatlarda çalışmaya başladığını ifade ederek, “Evde bekleyen kardeşlerimi düşündüğümde sıcaklığa katlanıyorum. 6 kardeşinin geçimini sağlamak zorundayım” açıklamasında bulundu. Sokağa çıkma yasağı döneminde bir süre terk etmek zorunda kaldığı topraklarına geri dönmenin mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Yavi, yaşadığı mağduriyetlere rağmen geri dönüp çalıştığını belirtti. Yavi, açıklamasının devamında, “İşçiler için fırsat olan yaz ayını kavurucu sıcaklara rağmen geçirmek zorundayız” dedi.

ŞIRNEX / dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR