Kışlık ürünler GETO Pazarı’nda

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“Başka bir tüketim mümkün” diyen üreticilerin oluşturduğu GETO Pazarı’nda, doğanın dengesini bozmadan yetiştirilen kışlık ürünler tezgahlardaki yerini aldı.

İzmir’in Karşıyaka ilçesine bağlı Bostanlı semtinde 2015 Aralık ayından beri faaliyet gösteren Gediz Ekoloji Topluluğu (GETO) Pazarı’nda “Başka bir tüketim mümkün” diyen üreticilerin doğanın dengesini bozmadan yetiştirdikleri kışlık ürünler, tezgahlarda yerini almaya başladı. Her 15 günde bir cumartesi günleri Bostanlı’da bulunan İro Cafe’de 10.00-13.00 saatleri arasında kurulan GETO’da, üreticiler ürünlerini sergiliyor. Yazlık ürünlerde olduğu gibi kışlık ürünlerin siparişi de tamamen gönüllü üretici ve tüketicilerin yer aldığı GETO’ya ait Facebook hesabı olan “gediz ekoloji topluluğu (geto)” üzerinden gerçekleştiriliyor. GETO’nun bir sonraki buluşması 21 Ocak 2017 tarihinde İro Cafe’de gerçekleşecek.

Doğanın dengesi var

GETO’da yer alan bu ürünlerin soğuğa karşı dayanıklı olduğunu belirten GETO üreticilerinden Erhan Çetinbağ, “Doğa dengeyi biliyor. Kışlık ürünler için herhangi bir önlem almamıza gerek yok” dedi. Çetinbağ, “Biz herkese mevsiminde beslenmeyi tavsiye ediyoruz. Kışın gelip bize domates sormayın, olmaz. Çünkü kışın domates hem doğaya hem de GETO’ya aykırı” ifadelerini kullandı. Üreticileri tüccarlara mahkum etmemek adına GETO’yu kurduklarını vurgulayan Çetinbağ, “Kışlık ürünlerimizde adil fiyat politikasını uyguluyoruz. Ürünlerin fiyatlarını ortada bir yerde tutarak hem tüketicilerimizin bu kaliteli ürünlere daha uygun şartlarda ulaşmasını hem de üreticilerin normalde mahkum kaldıkları sistemin dışında daha iyi şartlarda ürünlerini satmalarını ve emeklerinin karşılıklarını almasını hedefliyoruz” diye konuştu.

İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR