Küçük Erencan ve arıcılıkla geçen bir hayat-VİDEO

0
254

13 yaşında zeki bir çocuk Erencan Beyazyıldırım. Muş’un Varto ilçesinin Gadızan köyünde yaşıyor. Her Alevi köyü gibi Gadızan da güneşin kerametine yüzünü dönen, ağaçlara, kuşlara ve sulara gülümseyen güzel mi güzel bir köy.

Video Haber

Erencan diğer çocuklardan farklı olarak, küçücük dünyasına okulun dışında arıları ve petekleri de sığdırıyor bu yaşta. Babasıyla birlikte arıcılık yapıyor, kıt kanaat geçindikleri bu hayatta.

“Sonbaharda babam arıları uzaklara götürüyor. Soğuk, kar ve fırtına zamanlarına babasız göğüs geriyorum” diyor PİRHA kamerasına.

BAHARDA BAŞLIYOR ERENCAN’IN TELAŞI

“Baharda nasibimizi sağlayan arılar ve başımı okşayan o sıcacık eliyle babam çıkıp geliyor” derken usulca sesi titriyor Erencan’ın. Artık babasıyla arıları daha çiçekli yerlere götürme telaşı, petekten balları almak ve onları pazarlamak gibi büyük insanların yapacakları işe babasıyla birlikte koşturuyor.

DÜNYASI ARI, PETEK VE BAL

Erencan’ın küçücük dünyasını, ‘petek, arı, bal, yaşam sıkıntısı’ gibi sorunlar şimdiden kuşatmış.

“Çok verimli bir iş değil, kazancımız bazen hiç denecek kadar az olabiliyor” derken, büyüyünce daha rahat ve aileyi geçindirecek farklı bir işi arzuladığını ifade ediyor Erencan ve gözlerine o bildik umudu yerleştirmeyi de ihmal etmiyor.

Özlemi ise diğer çocuklara benzemiyor Erencan’ın. En çok da kış aylarında arılarla birlikte uzaklara giden babasını özlüyor.

Ahmet BAKIR/ Pirha

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here