Pîrahmet Köyü’nde kanalizasyon sokağa akıyor; çocukların tamamı sürekli hasta…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Erxenî’ye bağlı 600 haneli Pîrahmed köyünde, kanalizasyon sistemi olmadığı için tüm atık sular sokağa akıyor. Atık nedeniyle çocukların sürekli enfeksiyon kaptığını kaydeden köy halkı, kanalizasyonun neden yapılmadığını sordu

Amed’in Erxenî (Ergani) ilçesine bağlı yaklaşık 600 haneli Pîrahmed köyünde kanalizasyon sisteminin olmamasından dolayı yurttaşların sağlığı tehdit altında. Köyde, tüm atık sular sokağa akıyor. Kirli sulara temas eden çocuklar sık sık enfeksiyon kapıyor. Sağlık ocağı bulunan köyde, çocukların neredeyse tamamı enfeksiyon şikayetiyle tedavi gördüğü belirtiliyor. Köylüler kanalizasyon sistemi yapılması için defalarca girişimlerde bulunduklarını ancak herhangi bir sonuç alamadıklarını vurguluyor. Köy halkı, çocuklarının sürekli antibiyotik tedavisi görmesinden dolayı endişeli.

Kanalizasyonu neden yapmıyorlar?

Kanalizasyonun yapılmamasına tepki gösteren köy sakinlerinden Necati İz, köylerinde kanalizasyon sistemi yapılmamasını kendilerine yapılan bir zulüm olduğunu söyledi. “Evdeki atıklar, ahırlardan akan kirli sular hepsi olduğu gibi sokağa akıyor” diye konuşan İz, “Her şeyden habersiz sokakta oynayan çocuklar sürekli enfeksiyon kapıyor. Sağlık ocağı kayıtlarına gidin bakın her çocuk en az iki kez enfeksiyon tedavisi görmüştür” dedi. Çocukların sürekli antibiyotik kullanmak zorunda kaldığını ve sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini kaydeden İz, “Daha önce gelip işlerine geldiği için köydeki tüm elektrik sayaçlarını beton direklerin tepesine koydular. Neden gelip yararımıza olan bir kanalizasyon sistemi yapmıyorlar?” diye sordu. Tepkisini sürdüren İz, “En büyük zulüm budur” dedi.

MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR