Ranta karşı 30 bin imza

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi için hazırlanan imar planına tepki gösteren,
Bakırköy Kent Savunması’ndan Oya Erakıncı, plana karşı 30 bin imza topladıklarını söyledi

AKP hükümetin yeşil alanlara yönelik rant politikası kapsamında, Bakırköy’de kalan tek yeşil alanın imara açılmasına tepkiler sürüyor. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi için geçtiğimiz mayıs ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, imar planı hazırlanmış ve askıya çıkarılmıştı. Yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanda bulunan ve 1927 yılından bu yana hizmet veren hastane arazisi için hazırlanan plana, yurttaşlar tepki göstermiş ve askı süresinde itiraz edilmişti. Bu süre zarfında hukuki yollar ile itiraz etmenin yanında, Bakırköy Kent Savunması da imza kampanyası başlatarak plana itirazlarını sürdürdü.

30 bin imza toplandı

İmza kampanyasına öncülük eden Bakırköy Kent Savunması Yürütme Kurulu üyesi Oya Erakıncı, Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası’nın da plana itiraz ettiklerini vurguladı.Yapılan itirazların ardından, hukuki sürecin başladığını kaydeden Erakıncı, hukuki sürecin devam ettiğini, aynı zamanda imza kampanyası başlattıklarını söyledi. Temmuz ve ağustos ayı boyunca imza topladıklarını dile getiren Erakıncı, 30 bin imza topladıklarını, imzaları Meclis’e iletmek üzere milletvekillere teslim edeceklerini vuguladı.

Cüzamlıların binasını da kapsıyor!

Hastanenin önemine dikkat çeken Erakıncı, “Burada yok edilmek istenen sadece bu hastane değil, içerisinde Lepra dediğimiz, yani eskiden cüzamlıların tedavi edildiği bir hizmet binası var. Özel hastaların tedavi olduğu bir hastane, kadınların yine çok fazla yararlandığı bir yer bu alan. Sadi Konuk Hastanesi, yine bu arazi içerisinde yer alan önemli, merkezi çok fazla insanın iyi ve ucuz hizmet aldığı bir hastane. Bütün bunlar da yok edilecek” dedi.
Cezaevi de planda
Planın içerisinde, Kadın Cezaevi’nin de olduğunu belirten Erakıncı, “Proje ile cezaevinin de buradan kaldırılması söz konusu. Burası gerek avukatların gerekse tutuklu ve hükümlü kadınların yakınlarının, çok rahatlıkla ulaşabildiği bir yer. Şehrin uzak bir noktasına taşınması da avukatlar ve tutuklu-hükümlü yakınları için büyük sorun olacak” şeklinde konuştu.

Yine projenin hayata geçmesi durumunda, bu alanda yüksel binaların inşa edileceğine vurgu yapan Erakıncı, “Burada hem insanların sağlığa erişim hakkı, hem de sağlıklı yaşam hakkı ellerinden alınmış olacak. Projede özel firmaya her türlü yetki verildiği için ve şehir hastaneleriyle neler yapıldığını bildiğimiz için ticari alanlara da yol açılmış olacak” dedi. Erakıncı, “Biz hastanelerimizin son teknolojik sistemle yenilenmesine karşı değiliz, fakat yerinde yenilensin ve daha fazla yapılaşmaya ranta açılmasın” ifadelerini kullandı.

 Zülal Koçer/İSTANBUL-JINNEWS

46

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR