Sayıştay Antep’deki vurgunun peşinde

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Meclis gündemine taşınan, AKP’nin Antep Büyükşehir Belediyesi’nin yolsuzluğuyla ilgili Sayıştay, denetim dışı bırakılan 8 yılın da incelenmesine karar verdi. Sayıştay raporunda, Antep’te 2006 yılından bu yana toplu ulaşımda kullanılan “akıllı kart”la ilgili son iki yılın hesaplarında 6.5 milyon TL’lik açık tespit edildiğini yazıldı. “Akıllı kart sistemini işleten firma sözleşmeye aykırı olarak ya ortak hesaptan başka bir hesaba para aktarmaktadır ya da bu hesap dışında başka bir hesap kullanmaktadır” tespiti yapan Sayıştay, denetim dışı bırakılan 2006- 2014 yılları arasındaki 8 yılın da incelenmesini istedi.

Yolsuzluğa kılıf çabası

Sayıştay’ın belediyeye ait raporuyla son iki yılın hesaplarında ortaya çıkan 6.5 milyon TL’lik ‘Akbil’ skandalında şirketin açıklaması olayı farklı bir boyuta taşıdı. 2006-2016 yılları arasında 10 yıl boyunca Kart 27’yi işleten şirket “sistem donanımları çalındı, kartlar kopyalandı, dolandırıldık” diye savunma yaptı. AKP’li belediye, Sayıştay raporunun ardından, “hesap açığı tarafımızca tespit edilerek ilgili firmadan bu bedel talep edilmiş” açıklamasıyla yetinmişti.

HDP ve CHP sormuştu

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ve CHP Antep Milletvekili Mehmet Gökdağ, vurgunu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, sormuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR