Sıhke Gölü tehdit altında

Post date:

Author:

Category:

İpekyolu’nda bulunan Sıhke Gölü, etrafına dökülen hafriyatla günden güne yok ediliyor. Durumdan şikayet eden yurttaşlar, hafriyatı belediyenin döktüğünü belirtirken, belediye ise hafriyatı dökenin belli olmadığını iddia etti.

Van’ın merkez İpekyolu ilçesi Bostaniçi Mahallesi’nde bulunan Sıhke Gölü, etrafına dökülen hafriyatla günden güne yok ediliyor. Kayyumun atandığı İpekyolu Belediyesi’nin astığı, “Çöp ve hafriyat dökmediğiniz için teşekkür ederiz” yazılı tabelasının hafriyattan zar zor seçildiği bölgede, gölün varlığının yanı sıra canlı yaşamı da tehdit ediliyor.

HAFRİYAT BÜYÜDÜ TABELA KAYBOLDU

Hafriyat yığınının günden güne büyüdüğünü söyleyen duruma tepkili mahalle sakinlerinden Kadir Keleş, neredeyse kaybolacak tabelanın yaklaşık bir ay önce belediye tarafından asıldığına dikkat çekti. Belediyenin kendisinin dahi hafriyat döktüğünü iddia eden Keleş, “İpekyolu Belediyesi kendi diktiği tabelanın yanına kendi hafriyat döküyor. Bir de buraya alay konusu bir yazı yazmış buranın halkıyla dalga geçer gibi. Yaklaşık bir hafta önce buraya belediye kendi arabalarıyla hafriyatlar döktü. Yukarda görülen taş ocaklarından alıyorlar hafriyatları. Yani Van’da ne kadar hafriyat varsa bizim mahalleye döküyorlar” dedi.

‘KAYYUM GELDİ, VAZİYET BU’

Kayyum öncesi DBP’li yönetim döneminde hafriyatın olduğunu ancak bu düzeyde olmadığını söyleyen Keleş, “Halkla dalga geçmektir. ‘Siz aslında bunu hak ediyorsunuz’ diyor bize. Belediyenin en büyük hizmeti bu olsa gerek. Kayyum geldi, vaziyet budur” diye konuştu.

KAMYONLAR BELLİ DEĞİLMİŞ!

Konuya ilişkin ulaştığımız İpekyolu Belediyesi’nden yetkili, hafriyatın kimler tarafından döküldüğünü tespit edilemediğini savunarak, “Orası Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Tabelayı Büyükşehir Belediyesi asmış. Şahsi hafriyat kamyonları hafriyatlarını döküyorlar. Kaçak hafriyat döküyorlar. İşlem başlatılmış fakat araçlar belli değil. Vatandaşlar araçların plakalarını verirse, belediye yasal işlem başlatır. Gelen hafriyat kamyonlarının, belediye olur şahsi kamyon olur hangisi ise plakalarını alırsınız. Şikayet hattını bilgilendirirsiniz. Kaçak hafriyata girdiği için. Kamyonlar gece mi artık hangi saatte döküyorlarsa, döküp gidiyorlar” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR