Şirnex’te adım başı baraj

Post date:

Author:

Category:

Şirnex merkez ile Qilaban ilçesi arasında bulunan 60 kilometrelik dere yatağında, DSİ tarafından yeni barajların yapımına devam ediliyor. Her 10 kilometrede bir inşa edilen barajlardan dolayı dere yatakları kurudu

Şirnex (Şırnak) ve ilçelerinde bulunan vadiler üzerinde 2009 yılında Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımına başlanan barajların inşasına devam ediliyor. İl merkezi ve Qilaban (Uludere) ilçesi arasındaki 60 kilometre uzunluğunda olan vadideki dere üzerine yapılan 5 barajın yapımı tamamlanırken, bir barajın yapımı da devam ediyor.

Sınıra yakın bir noktada bulunan vadideki Nêrweh (Taşdelen), Bilîh (Işıkveren) ve Kiror (Ortabağ) köylerine yakın noktalarda yapılan barajlardan dolayı ekolojiye de büyük zarar verildi. Çok sayıda hayvanın yaşadığı bölgelerdeki yüzlerce ağaç kesilirken, birçok tarım arazisi ise, kullanılamaz hale geldi. Her 10 kilometrede bir bulunan barajlardan dolayı zaten debisi yüksek olmayan dere yatakları kurumayla yüz yüze kaldı. Söz konusu durum, dere boyunca tarım ile uğraşan köylüleri de etkiledi.

Kasrik suya gömülecek

Yine baraj yapımlarının bitiminden sonra sular altında kalacak yolların yerine, birçok alanda yeni yol çalışması için kazı çalışmaları da devam ediyor. Onlarca kepçe tarafından kazınan dağlarda da yüzlerce ağaç kesilerek yok edildi.

Edinilen bilgilere göre bir baraj ise, Cizîr-Şirnex karayolunun 7’nci kilometresinde bulunan Kasrik beldesine yakın bir noktada yapılacak. Dicle Nehri üzerinde yapılacak barajdan dolayı belde tamamen sular altında kalacak ve Cudi ile Gabar dağlarının birleştiği hat olan Kasrik Boğazı da sular altında kalacak. Evleri sular altında kalacak yurttaşların ise, Cizîr girişinde yapımına devam edilen TOKİ konutlarına yerleştirileceği ifade ediliyor.

ŞIRNEX

66

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR