Su şirketi iki köyün tüm suyuna el koydu!

0
178

 Sakarya’nın Akyazı ilçesinde, orman köylülerinin içme suyu ve tarım amaçlı kullandıkları Bıçkı Deresi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yapılacak termal otel için kiralandı

Dere suyunu kiralayan şirket ise, suyu şişeleyip satmaya başladı. Bu kiralama kararı ardından otel için dereden su alma noktası oluşturuldu ve orman içerisinde yaklaşık 5 kilometre boru hattı döşendi. Bıçkı Deresi suyunu kiralayan şirket, 2016 yılında Sakarya Valiliği’nden izin alarak 24 kilometrelik çift boru hattından suyu Kuzuluk yolu üzerinden dolum tesislerine gitererek, 2 bin 650 metrekarelik alana sahip dolum tesislerinde suyu şişeleyip satmaya başladı.

Mücadelemiz sürecek!

Akyazı’ya bağlı Küçücek ile Bıçkıdere köylerinde oturanlar, kendileri için hayati önemde olan dereleri ellerinden alınan köylüler, ‘doğal mineralli su’ ruhsatı bulunan EMSEY Termal Enerji Gıda Sağlık İçecek ve Turizm San. Tic. A.Ş. tarafından şişelenip satılmasıyla ilgili başlattıkları mücadeleyi yargıda sürdürüyor. Köylüler, “Şirket ana kaynak civarında ne kadar su gözeneği bulduysa (32 adet su gözeneği) tamamını boruları döşeyerek ve bir yerde toplayarak şişeleyip satıyor. Bizim kullanmamız için, hiç su bırakmadılar” diye tepki gösteriyorlar. Küçücek Belediyesi Başkanı Yaşar Akgün ise, yaptığı açıklamada, “Bıçkıdere suyu iki mahalleye zar zor yetmektedir. Birkaç yıl sonra ise yetmeyecek hale gelecektir. Hal böyleyken EMSEY firmasının elinde ruhsatı var diyerek suyumuza el koymasına asla izin vermeyiz ve göz yummayız. Bu konu öyle bir duruma geldi ki, inanın mızrak çuvala sığmıyor artık” dedi.

HABER MERKEZİ

3

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here