Temiz ve ücretsiz su için Mavi Topluluklar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Su Hakkı Kampanyası yürütücüleri, “Mavi Topluluklar” projesiyle temiz ve ücretsiz suya ulaşmak için mücadele ediyor.

Temiz ve ücretsiz suya ulaşmak için suyun ticarileşmesine karşı yıllardır mücadele eden Su Hakkı Kampanyası yürütücüleri şimdi de “Mavi Topluluklar” adı altında faaliyet yürütüyor.
Suyun özelleştirilmesini engellemek amacıyla hayata geçirilen Mavi Topluluklar, ilk olarak ambalajlı suya karşı duruluyor. Mavi Topluluklar, Kanada Vatandaş Konseyi ve Kanada Kamu Çalışanları Sendikası tarafından 2000’li yılların başında ambalajlı su sektörüne karşı hayata geçirildi.
‘SU YENİDEN KAMULAŞTIRILACAK’
Projenin Türkiye Yürütücülerinden Nuray Yüce, dünyada yaşanan su krizine karşı insani ve ekolojik temelde piyasa dışında çözüm bulmayı amaçladıklarını söyledi. Suyun ticarileştirilmesine ve metalaştırılmasına karşı durduklarını belirten Yüce, suyun özelleştirilmesine karşı durduklarını aktardı. Mavi Toplulukların özünde suyun temel bir insan hakkı olduğunu ambalajlanamayacağını söyleyen Yüce, kamu eliyle herkese eşit bir şekilde sunulması gerektiğini kaydetti. Mavi Topluluklarla suyun yeniden kamulaştırılmasının da hedeflendiğini belirten Yüce, projenin Türkiye’de hayata geçirilmesi durumunda halkın ücretsiz ve sağlıklı suya ulaşmasının sağlanacağını kaydetti.
EŞİT, ÜCRETSİZ SU
Belediyelerle görüşmeler yapmaya başladıklarını belirten Yüce, üniversitelerde öğrencileri ve farklı oluşumları projeye dahil etmeye çalıştıklarını söyledi. Mavi Topluluklara destek verilmesiyle insanların yaşam alanlarındaki kamu kurumlarını etkileyebileceklerini dile getiren Yüce, projeyle birlikte su hakkının eşit ve ücretsiz bir şekilde sağlanabileceğini dile getirdi.
MAVİ TOPLULUKLARIN DÜNYADAKİ MÜCADELESİ
Kanada Vatandaş Konseyi ve Kanada Kamu Çalışanları Sendikası öncülüğünde, kamu kurumlarında ambalajlı su tüketimi boykot edildi. Belediyelerle başlayan süreç mücadeleyle birçok kamu kurumu da projeye dahil olmak istedi. Bunun üzerine kamu kurumlarıyla görüşmeler yapılarak, ambalajlı suyun yasaklanması, suyun bir insan hakkı olduğunun kabul edilmesi, kamuya ait su kaynaklarının kullanıma ortak kullanıma sokulması yönündeki çalışmaların desteklenmesi konularında anlaşmaya varıldı.
BERN’DE ÇEŞMELER KURULDU
Mavi Topluluklar içinde yer alan kamu kurumları ve hizmet sağladıkları bölgelerde insanların temiz, içilebilir suyu ücretsiz halde sunarken, proje daha sonra İsviçre’nin Bern kentinde de ilgi gördü. Proje kapsamında Bern Belediyesi de, Mavi Topluluklara katılma kararı aldı. Bern Belediyesi kentte mahalle ve sokak başlarına tatlı su çeşmeleri kurarken evlerden de içilebilir su akmasını sağladı.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR