Topladıkları odun ve çırpılardan sanat yapıyorlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ahmet Babur ve Ruşen Yakut çifti hobi olarak yaptıkları işin sahibi oldu. Babur ve Yakut, topladıkları odun ve çırpılardan sanat icra ediyor.

Diyarbakır’da doğup büyüyen Ahmet Babur ve Ruşen Yakut çifti, 3 yıl önce hobi olarak yaptıkları el sanatlarını zamanla geliştirerek, meslek haline getirdi. Yaklaşık 3 ay önce Ofis Semti’nde küçük bir işyeri açan Babur ile Yakut, takı işlemeler, ahşap, odun ve çırpılarla el emeği göz nuru işler çıkarıyor.

HOBİ OLARAK YAPIYORDU İŞİN SAHİBİ OLDU

Ruşen Yakut, Sosyoloji bölümünde mezun olduktan sonra iş bulamayınca, otantik kolye, küpe, bileklik gibi birçok takı ve özellikle eski kilimlerden çanta ve bandana yapıyor. İlk etapta yaptığı takıları sokaklarda satan Yakut, zamanla elde ettiği parayla iş yeri açabildiklerini söyledi.

‘TAKILARLA BÖLGENİN KÜLTÜRÜNÜ ANLATIYORUM’

Kadın mücadelesinin bilinciyle bu işte ısrarcı olduğunu ifade eden Yakut, çocukluğundan bu yana böyle bir isteğinin olduğunu vurguladı. En çok kolye ve küpe yapmaktan zevk aldığını dile getiren Yakut, “Malzemeyi seçerken daha çok bölgenin kültürel yapısını esas alıyorum. İnsanların takıları beğenmesi için algıları neye yönelik olduğunu görmemiz lazım. Yaptığım takılarda kullandığım renkleri ve aparatların önce hikayesini oluşturuyorum. Daha sonra yapıyorum” dedi.

‘KADIN VE ÖZGÜRLÜĞÜ İŞLİYORUM’

Bölgede en çok sarı kırmızı yeşil ve mor renginin tercih edildiğini ifade eden Yakut, “Takılarımda özellikle kadın ve özgürlüğü anlatan şeyleri işliyorum. Takıları uyarlayıp bir şeyleri anlatmak için dönüştürüyorum. Bir takıyı hiçbir zaman öylesine yapmadım. Mutlaka bir şey anlatıyordur. Örneğin eski kilimlerimiz var, kimse şu an onları kullanmaz, ama ben çanta ve takı yaparak dönüştürüyorum. Ve bu da ilginin daha fazla olmasına neden oluyor. Eski olanı dönüştürmek gerekiyor. Ben de dönüştürmeyi takılar ile yapıyorum” şeklinde konuştu.

‘SANATI KADINLAR İCRA ETMELİ’

Yakut, işini büyük bir zevkle yaptığını söyleyerek, hem stresini attığını hem de mutlu ettiğini kaydetti. Yakut, “Bütün kadınlar el sanatlarında yeteneklidir. Yapmaları gereken tek şey kendilerine güvenip ayakları üzerinde durmalarıdır. Sanatı icra etmek sadece erkeklerin işi olmamalı. Tüm kadınlar emeği ile birleşmeli” önerisinde bulundu.

‘ODUN VE ÇIRPIDAN SANAT İCRA EDİYOR’

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği okuyan ancak bu işi yapmak istemeyen Ahmet Babur da dükkanda ahşaptan masa, sandalye, tabure gibi eşya yaparken, yine kırsal alanda topladıkları odun ve çırpılarla da saat, ayna, tepsi ve bir çok süs eşyası üretiyor. Eşi Ruşen ile ilk etapta takı yapmakla işe başladığını söyleyen Babur, daha sonra ahşap, odun ve çırpılar ile daha güzel şeyler yapabileceğini keşfettiğini dile getirdi. Babur, topladıkları çırpı ve odunların, budanması gereken kırsal alanlarda topladığını söyleyerek birçok süs eşyası yaptığını söyledi.

‘İNSANLAR DOĞALI TERCİH EDİYOR

Doğanın zaten kendisine özgü doğal bir tasarımı olduğunu ifade eden Babur, kendisinin sadece yorum kattığını aktardı. Yaptıkları eşyaların bazılarını yarım saatte, bazıları için ise günlerce uğraştığını belirten Babur, ürettiği eşyaların daha çok doğal ve doğayı seven insanların ilgisini çektiğini söyledi. Babur, son dönemlerde insanların doğallığı tercih ettiğini de ekledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR