‘Türbe taşınırsa zarar görür’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Devlet Su İşleri (DSİ), Dicle Nehri üzerinde yapımı devam eden Ilısu Barajı’nın bitme aşamasına geldiğini açıkladı. Barajın tamamlanmasıyla birlikte 12 bin yıllık geçmişe sahip Êlih’in (Batman) tarihi ilçesi Heskîf (Hasankeyf), tüm ihtişamıyla sular altında kalacak. Yetkililer, ulusal ve uluslararası tepkileri azaltmak için de Heskîf’in sembollerinden olan Zeynel Bey Türbesi’ni yeni Heskîf’e taşıma çalışmalarına başladı.

650 yıllık türbenin taşıma işlemini Hollandalı “Bresser Firması” yapacak. Lastik tekerlekli SPM-T adlı araçla türbenin, bulunduğu yerden 90 santimetre kaldırılarak, iki kilometre mesafedeki yeni Heskîf’e taşınması planlanıyor. Türbenin taşınma işleminin ise Mart ayının sonunda tamamlanması planlanıyor. Türbenin taşınmasının ciddi zararlara yol açacağına dikkat çeken Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi Aktivistleri kaygılı.

Ciddi zararlar görür

Türbenin yıkılma riski olduğuna dikkat çeken Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi aktivistlerinin görüşü şöyle: “Türbenin altına platform yerleştirilerek kesme yöntemi ile taşımak ona ciddi zararlar verecektir. Üstelik türbenin taşınması için kullanılması planlanan raylı sistem tekniğinin dünyada bu şekilde kullanılmadığını biliyoruz. Türbenin kubbesinde çatlak bulunmaktadır. Türbe yerden 90 santimetre kaldırılarak araca yüklenmesi ve taşıma işlemi süresince sürekli titreşime maruz kalacaktır. Bundan dolayı türbenin kubbesinin çökmesi ve kırılması olasıdır.”

ÊLIH

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR