Madımak‘ın 30. Yılında yine hüzün ve öfke var

Dün Sivas Madımakta 33 Aydınımız, sanatçımızın  katledilişinin diri diri yakılışının 30. yılıydı.. Bu yıl da yine Madımakta  yitirilen Canlar Türkiye’ de ve yurt dışında kitlesel katılımlı etkinliklerle, anma toplantılarıyla anıldılar.

Merkezine insanı, bilimi, ışığı alan o güzel, suçsuz yere katledilen insanlarımız bir kez daha saygıyla anıyoruz. Madımak hala utanç müzesi yapılmadı öfkeli bu yüzden insanlarımız

Madımak tarihte yaşanan Alevi katliamlarından, kıyımlarından sadece birisidir.

Maraştan, Çorumdan ya da Cumhuriyet öncesindekilerden ders alınsa, suçluları cezalandırılsa belkide Madımak olmayacaktı.

Alevi inancı kökü Anadoluda, Mezopotamya’ da olan yeniliğe, dünyaya açık, eşitlikçi, sosyal paylaşımcı bir öğretidir.

Ne yazıkki bu güzel öğreti muhalif duruşu, ezilen den yana olması nedeniyle geçmişten, günümüze kadar hep dışlanmış, imha ve inkarlara maruz kalmıştır.

Ama Aleviler tüm bu baskılara, ötekileştirmelere rağmen inancını, kültürlerini sözlü geleneklerle kuşaktan, kuşağa aktarmışlardır.

Aleviler günümüze gelene kadar kendi inançlarını hayatları pahasına korumuş, ağır bedeller ödemişlerdir. Yurt içinde ve yurt dışına sürgünler, tecritler yaşamışlardır.

Tarih isyanlar, acılar ve gözyaşlarıyla dolu. Sistem İslam-Türk sentezinin dışındakilere hayat hakkı tanımamaktadır.

Bugün Türkiye’ nin 81 vilayetinde bir Alevi Vali , yüzlerce ilçesinde Alevi Kaymakam, Emniyet Müdürü, Bakanlıklarda bir  Genel Müdür bulamazsınız. . Yani Aleviler devletten hep uzak tutulmuşlardır

Bir T.C vatandaşı olarak askere giden, vergi veren her türlü sorumluluklarını yerine getiren Aleviler Türkiye’ de 2023 yılında yinede eşit haklardan yoksun ve  hayatın her alanında ayrımcılığa uğramaktadırlar.

Ülkede sayıları 20-25 milyonu bulan Alevieri Türk toplumunun büyük bir çoğunluğu ya hiç tanımıyor ya da yanlış tanıyorlar.

Bunda devletin Alevi politikası önemli bir oynuyor. Bugün Türkiye’ de Alevilere verilmeyen Haklar tek tek Almanya’ da veriliyor. Cemevlerine inanç merkezi statüsü verildi. Alevilik dersleri alıyor gençlerimiz, üniversitelerde Alevilik kürsüsü kuruldu, Alevi kurumlarına bir çok Eyalette resmi statü verilmiş bulunuyor.

Alevi Kanaat önderleri, Konfederasyon, Federasyon başkanları, Dedelerimiz en üst düzeyde devlet törenlerinde kabul görmekte , davet edilmektedirler.

Çünkü burada yani Amanya’ da bazı eksiklilklerine rağmen demokrasi, insan hakları ve gerçek Laiklik, farklı inançlara saygı var.

Türkiye’ de Alevi ayrımcılığını ve nefret söylemini üretenleri, Alevileri ötekileştirenleri şiddetle protesto ediyoruz. Onlarla mücadelemiz asla bitmeyecektir biline

AKP toplumdaki kutuplaştırmayı artırıyor ve bir Alevi-Sünni gerginliğine zemin yaratmaktadır. Bu ülkenin bir felaketi olabilir bundan vazgeçmeleri lazım.

Dağılan, yedi parçaya bölünen Yugoslavya örneği var ortada unutmayalım. Mezhepçi politikalar çıkmaz sokaktır, kimseye bir şey getirmez. Seçimin kaybedilmesi ise bizler için hiç iyi olmadı.

Çözüm tam demokrasidir, güçlü örgütlenme, demokrasi güçleriyle birlikte direniş ve dayanışmadır. Alevi-Sünni farketmez Devrimcileri ,  Alevilerle buluşturacak konseptlere, çizgilere ihtiyaç vardır. Bu ilişkiler yeniden inşaa edilirse mezhepçi, ayrımcı, ırkçı , çağdışı  politikalar mutlaka geri püskürtülecek, Aleviler rahat bir nefes alabileceklerdir.

Aşk ile …

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yazarın diğer makaleleri